מהי שחיית פעוטות ולמה היא כל כך חשובה

שחיית פעוטות או שחיית תינוקות הינה הפעלה של הורים ופעוטות במים. בדר"כ מתחילים בגיל שלושה חודשים ועד גיל ארבע וחצי שנים. הפעילות במים מתבצעת בקבוצות קטנות ובבריכה מחוממת בטמפ של 33-34 מעלות. במהלך הפעילות מועברים תרגילים, שירים ומשחקים המותאמים לכל גיל וגיל ולהתפתחות הטבעית של התינוקות. אנו מעודדים את שלבי ההתפתחות על ידי תרגילים שונים אך לא מאיצים בהתפתחות הטבעית של כל ילד.

לשחיית פעוטות יש תרומה רבה להתפתחות התינוקות והפעוטות, ככלל רב שחיית פעוטות מתמקדת בשנה הראשונה על התפתחות מוטורית ועל השגה של אבני הדרך ההתפתחותיות (היפוך, זחילה, ישיבה עמידה והליכה).

בכדי להשיג את אבני הדרך ההתפתחותיות אנו משתמשים בתכונות המים: אנו עובדים על התנגדות המים וכך מחזקים את השרירים וגורמים לשרירי לעובד בצורה נכונה, מספיק תנועה אחת במים כדי להביא לחיזוק השריר על ידי העבודה על התנגדות המים. המים החמים עוזרים לשחרור השרירים ולעבודה טובה יותר של גוף התינוק. מה גם שעבודה במים חמים טובה לכל ימות השנה ולכן חשוב מאוד להתמיד גם בחורף. יכולת הציפה והעובדה כי פעוטות כבר מגיל צעיר יכולים להתנסות בשחייה עצמאית משפרת את הדימוי העצמי של הילד ומפתח עצמאות גם בתחומים אחרים.

תרגילים רבים המתבצעים במים משפרים את המערכת הוסטיבולרית (שיווי המשקל) מערכת זו חשובה ביותר בגיל הצעיר להיפוך, עמידה והליכה. למשל הליכה /זחילה על מזרון צף במים מצריך את הפעוט לעבוד על מערכת הוסטיבולרית יחד עם מערכת שרירי הליבה בכדי ליצור יציבות על המזרון תוך שהוא הולך או זוחל עליו.

בנוסף לכך יש לשחיית פעוטות גם תרומות רבות בקרבה של ההורה לילד. זהו המקום היחיד בו אין הסחות דעת של ההורים. ההורה נמצא עם הילד ללא פלאפונים, מיילים וכו מה שגורם להורה להיות במאה אחוז עם התינוק שלו ומה שמביא לחיזוק הקשר בין ההורה לתינוק.

העבודה ללא בגדים וללא חוצצים יוצרת אינטימיות קרובה ויוצרת אינטראקציה טובה בין ההורה ולילד. העובדה שאבות רבים מרגישים בנח להיות בשחיית פעוטות משפרת פלאים את הקשר בין האב לתינוק זוהי פעילות מהנה גם לאבא וגם לתינוק .

הקשר בין ההורה לילד הוא חשוב מאוד בהיבט הפסיכולוגי, ילד שיודע שההורה שם בשבילו במים הוא תינוק שמרגיש את הקרבה ויודע שתמיד יהיו שם בשבילו הוא תינוק בטוח בעצמו, הדימוי העצמי שלא גבוהה הוא יגדל להיות יותר עצמאי.

פעילות גופנית גם בגילאים הקטנים מחזקת את המערכת החיסונית, תינוקות אשר שוחים פחות חולים יותר ערניים וכך הגוף שלהם מתחזק. הריאות שלהם מתחזקות לא רק בגלל ההכנסה של הראש למים ויצירת הבועות אלא עצם השהייה במים הכוח ההידרוסטטי המופעל על הריאות מחזק אותן ומונע בעיות במערכת הנשימה ומאפשר זרימת הדם אופטימלית.

לסיכום, שחיית פעוטות היא לא רק פעילות כיפית להורים ולילדים אלא יש לה תרומה רבה להתפתחות הפיזית, המוטורית, הקוגניטיבית והתפתחותית.

 

 

הכותבת: רומינה ריי מדריכת שחיית פעוטות ורכזת קורס מדריכי שחיית פעוטות בקמפוס עולם המים

רוצים להפוך את
האהבה שלכם לפרנסה? 

תשאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
דילוג לתוכן