יתרונות השחייה

למים יש תכונות קסם. בתכונות הללו אנו משתמשים בכלל הפעילות שלנו במים, אם זה בשחייה, בהליכה במים, בפעילות אירובית במים או בטיפולי הידרותרפיה.

בזכות תכונות המים הליכה איטית במים יכולה להיות פעילות גופנית לכל דבר ועניין בכל גיל ובכל פציעה ושיקום, ובטח כשמדובר על אימון שחייה.

כאשר מדברים על תכונות המים מתייחסים לרב לתכונות הבאות:

  1. לחץ הידרוסטטי – לחץ שווה בכל איבר בגוף – המים מקיפים את כל הגוף וגורמים לכלל אברי הגוף לעבוד גם על ידי שהייה במים ללא שום תזוזה. זרימת הדם מוגברת מה שמוריד נפיחויות ובצקות.
  2. ציפה – הציפה במים מהווה יתרון עצום לאנשים עם כאבי פרקים ובעיות בשלד מאחר והציפה מפחיתה את העומס הנוצר על השרירים והעצמות ובכך ניתן להמשיך לעבוד על כלל המערכות בגוף ללא העומס הנוצר ביבשה. אנשים עם בעיות גב יתקשו לרוץ אך השחייה יכולה להיות יתרון עצום כאשר מדברים על הפחתת העומס על עמוד השדרה.
  3. התנגדות – כאשר אנו מדברים על התנגדות של מים אנו מדברים על היכולת שלנו לשלוט במידת העבודה על השריר. בכל פעם שאנו גורפים או מתקדמים בתנועה במים אנו משתמשים בהתנגדות המים, אנו יכולים לשלוט בקצב ההתקדמות שלנו על ידי שליטה על ההתנגדות שאנו מפעילים במים. התנגדות זו נוצרת ללא התערבות חיצונית אלא על ידי משקל גופנו או הכח שאני מפעילים על השריר.
  4. טמפ' – לטמפרטורת המים יש השפעה גדולה על הגוף. בטמפ של 33-34 מעלות השרירים שלנו יותר רפויים ואנו יכולים לעבוד טוב יותר על השלד והגוף. בטמפ' של 27-30 ניתן לעבוד על שחייה מהירה ודופק גבוהה. בטמפ' נמוכות יותר הגוף דואג לחמם את עצמו יחד עם השחייה ובכך שורפים אנרגיה רבה יותר.

בנוסף לתכונות הפיזיקליות שעברנו עליהם, יש למים תכונה מאוד חשובה – רגיעה, עוד מהיותנו עוברים אשר מים מקיפים אותנו, המים יוצרים אצל האדם אפשרות רגיעה מתמשכת ובכך הופכת את המים לא רק לפעילות גופנית מומלצת אלא גם לפעילות משחררת ומרגיעה.

כאשר מדברים על שחייה או כל פעילות במים, ניתן להתחיל מגיל מאוד צעיר, אין צורך ללמוד ללכת, לשבת או לרוץ וניתן לשחות גם בגיל 120.

לסיכום

אין גיל לשחייה או לפעילות במים, השימוש בתכונות המים המאפשרות עבודה על גמישות שריר וחוזק שריר בכל גיל נותנת יתרון עצום לשחייה על פני פעילויות גופניות אחרות.

 

הכותבת: סינדי דויטשר – מאמנת שחייה, מאמנת שחייה במים פתוחים, הידרותרפיסטית בכירה מדריכת שחיית פעוטות ומנהלת מקצועית בעולם המים.

רוצים להפוך את
האהבה שלכם לפרנסה? 

תשאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
דילוג לתוכן