Case Study – עבודת סיום קורס הידרותרפיה בנושא: "קרצינומה של תאי הקשקש"

דצמבר 2020

עולם המים-קורס הידרותרפיה 2020

עבודת סיום קורס הידרותרפיה בנושא: "קרצינומה של תאי הקשקש" והשלכות הטיפול על המטופל

 

מגישה: רותי רוזלי

הקדמה

הכרתי את צ. במהלך ההתמחות שלי וזאת לאחר שהחל לקבל טיפולי הידרו בעולם המים, כחודשיים בטרם הגעתי.

אודה שההיכרות הראשונית היתה בעייתית מבחינת המראה של צ.: עין אחת סגורה באמצעות פלסטר, פנים מעוותות לצד אחד עקב פציאליס, כתמים רבים על הגוף, אבל תוך מספר דקות התגלה אדם מדהים, עם חוש הומור והרבה מוטיבציה ושיתוף פעולה ובהמשך הסתבר שהוא אמן- פסל, כתב ספר על החיים שלו, אותו הוציא לאור לפני כשנה והוא כיום בן 83.

צ. הגיע לטיפולי הידרותרפיה בעקבות כאבי ראש חזקים מאוד, עקב תרופה בשם "ליבטיו" שקיבל לטיפול בסרטן הקרצינומה [scc ] שהתיישב על ארובת העין שלו ולאחר שקיבל אין ספור תרופות נוגדות כאבים, כולל קנביס רפואי שלא עזרו בהפחתת הכאב.

לפני כחודשיים, עמד בפני ניתוח קרניוטמיה והשתלת אלקטרודות אפידורליות מעל הקורטקס המוטורי, במטרה להביא להפחתה עד העלמות הכאב.

בנוסף, עקב נפילה בעבר נסדקו שתי חוליות צואריות.
השהייה במים מרגיעה אותו, הוא אוהב לשחות, לא חש בכאבים במים ומתחזק בטיפול.

רקע עיוני

בעבודה זו אגע במספר נושאים:

 1. קרצינומה של תאי קשקש (cell squamous carcinoma) -האיבחון העיקרי.
 2. קרצינומה של תאי בסיס. איבחון משני.
 3. מבנה ארובת העין- הבנת התסמינים הנובעים מסרטן הממוקם בארובת העין.
 4. Cemiplimab Libatyo – תרופה שקיבל כטיפול לסרטן והשלכותיה.
 5. ניתוח – קרניוטמיה והשתלת אלקטרודות אפידורליות.
 6. סדק בחוליות צוואריות.
 7. ראיון עם המטופל
 8. החלק המנטלי במצבו.
 9. תוכנית ומערכי טיפול

קרצינומה של תאי קשקש (cell squamous carcinoma) -האיבחון העיקרי.

תא המקור: תאי אפיתל (“תאי קשקש”) בחלק העליון של העור, קרוב לפני השטח.

שכיחות: הסרטן השני בשכיחותו.

גורם סיכון עיקרי: חשיפה מסוכנת לשמש, בעיקר לקרינת UVB.

צורת הופעה: פלאק או קשקשת בצבע אדום עם התפתחות כיב במרכז. לעיתים מתבטא כפצע שאינו מגליד.

אבחנה ושליחת גרורות: לרוב מאובחן כשהוא קטן וכמעט ואינו שולח גרורות.

איברים מעורבים: מלבד העור, יכול להופיע גם באיזורים ריריים כמו ריאות, וושט או חלל הגרון.

הטיפול: הסיכוי לריפוי לאחר הליך כירורגי עבור מרבית חולי CSCC הוא גבוה. עבור האחוז הקטן של החולים המפתחים מחלה גרורתית (בקשרי לימפה קרובים או איברים מרוחקים) או בעלת פולשנות מקומית, מהלך המחלה עשוי להיות הרסני ויוגדר כמחלת CSCC מתקדמת.

עבור חולים אלו, וצ. בינהם, המחלה הופכת להיות קשה, מסכנת חיים, אשר עלולה לפגוע משמעותית במראה החיצוני וכדי לטפל בה יש לעבור טיפולים מהסוגים הבאים: כימותרפיה, קרינה ועוד.

הטיפול שנבחר עבור צ.- טיפול אימונותרפיה – מעכבי נקודות בקרה.(Checkpoint

בשנת 2018 אישר ה-FDA את התרופה Cemiplimab או בשמה המסחרי (Libtayo) לטיפול בסרטן עור של תאי קשקש בשלבים מתקדמים. תרופה זו, כיום, הינה היחידה בעולם המותווית לטיפול בסרטן זה. במחקרים הקלינים במטופלים עם CSCC מתקדם, נמצא כי "ליבטיו" הביא לריפוי חלקי או מלא בכ- 50% מהמטופלים המתקדמים (הן עם מחלה פולשנית והן עם מחלה גרורתית).

כיצד פועלת התרופה?

סמיפלימאב היא תרופה אימונותרפית הרותמת את מערכת החיסון של הגוף להילחם בגידול הסרטני. התרופה נצמדת לחלבון (קולטן) 1-PD המצוי על פני תאי T של מערכת החיסון, ומונעת את הקישור שלו לשני סוגי חלבונים (ליגנדים) שעל גבי תאי הגידול הסרטני המדכאים את המערכת החיסונית, L1-PD ו-L2-PD .בכך התרופה מעודדת את יכולתם של תאי ה–T לזהות את התאים הסרטניים ולהשמידם.

ישנן תופעות לוואי רבות לתרופה-מציינת את הרלבנטיות למקרה של צ.

תופעות עצביות: תופעות אלה אינן שכיחות. בהופעתן, הן מתבטאות בכאב ראש, צניחת עפעפיים, ראייה כפולה, בעיות בבליעה, חולשה של הזרועות, הרגליים או הפנים, נימול או עקצוץ בכפות הידיים או הרגליים, הן מתבטאות בשינויים בראייה, ראייה מטושטשת או כפולה, כאבי עיניים או אדמומיות.
תשישות ועייפות הן תופעות לוואי נפוצות אצל אנשים המתמודדים עם מחלת הסרטן. חשוב להקדיש זמן למנוחה, כמו גם לנסות לאמץ פעילות גופנית מתונה, כגון הליכות קצרות.

קרצינומה של תאי הבסיס (Basal cell carcinoma)-איבחון משני

תא המקור: תאי בסיס או “תאי גזע” הנמצאים בחלק התחתון של העור.

שכיחות: הסרטן הנפוץ ביותר בעולם, מהווה כ-30% ממקרי הסרטן בכלל וכ-75% ממקרי סרטן העור שאינם מלנומה.

גורם סיכון עיקרי: חשיפה מסוכנת לשמש, בעיקר לקרינת UVB

צורת הופעה: נגע מורם, חלק, עשיר בכלי דם תת-עוריים

אבחנה ושליחת גרורות: כמעט ואינו שולח גרורות. למרות השיפור באבחנה ובטיפול – כ-40% מהחולים יחוו חזרה של הנגע תוך 5 שנים.

הטיפול המקובל הוא טיפול ניתוחי – הסרה ניתוחית של הנגע בגבולות בריאים, המשיגה ריפוי במרבית המקרים. עם זאת, טיפול זה אינו מתאים במקרים בהם המחלה הינה בשלב מתקדם וקיימת התפשטות מקומית נרחבת או גרורות מרוחקות. טיפול קרינתי – בנגעים שטחיים יעילות הטיפול הקרינתי שווה לזו של הטיפול הניתוחי.

טיפול תרופתי: פועלת במנגנון של חסימת העברת אותות תאיים במסלול שהוא בעל תפקיד מרכזי בשגשוג והישרדות התאים הממאירים בקרצינומת תאי הבסיס.

צ. סובל מקרצינומה של תאי הבסיס במשך שנים רבות, בכל שנה עובר כ- 30 טיפולים להסרת הנגעים, לעיתים בצריבה, לעיתים ביופסיה במהלך ניתוח, וניתוח.

ארובת העין- מיקום הגידול

ארובת העין היא שקע בגולגולת שבו נמצאים גלגל העין, השרירים המניעים את העין, וכן כלי דם ועצבים רבים החיוניים לתפקוד העין. בארובה נמצאים גם שומן ורקמות חיבור העוגנות ומייצבות את גלגל העין. הארובה מעניקה לעין ולרקמות בתוכה הגנה בפני חבלה, ומשמשת מקום לעיגון השרירים החוץ עיניים. הארובה יוצרת הפרדה בין גלגל העין ובין הרקמות שסביבו כגון חלקים של אונות המוח והסינוסים.
העין נמצאת בתוך שקע גרמי בגולגולת הנקרא ארובת העין . ארובת העין מעניקה הגנה לגלגל העין מכל הכיוונים, פרט לכיוון הקדמי. השרירים המניעים את העין נמצאים בארובה ואחוזים בדופנותיה. בארובה נמצאים עצבים מוטוריים, תחושתיים ואוטונומיים המגיעים לעין ולרקמות שסביבה. החלל שבין האיברים הנמצאים בארובה מלא ברקמת שומן ורשת סבוכה של סיבי רקמת חיבור, העוזרים לייצב את העין במרכז הארובה, מעל רצפת הארובה, ולעזור בעיגון שרירי העין.

עצבי הגולגולת –"קרניאליים"-להם נגרם נזק במקרה של צ.

הסבר כללי- עֲצַבֵּי הגולגולת -: עֲצַבִּים קרניאליים Nervi craniales הם 12 עצבים היוצאים ישירות מהמוח ולא מחוט השדרה. עצבי הגולגולת נחשבים כחלק ממערכת העצבים ההיקפית, למרות שברמה המבנית נהוג להתייחס לעצב הראשון- ריח, העצב השני- ראייה ולחמישי- העצב המשולש: כחלק ממערכת העצבים המרכזית.

החל מעצב הגולגולת ה-3 והלאה יוצאים העצבים מגזע המוח. עצבי הגולגולת מעבירים עצבוב תחושתי ותנועתי מהראש ועד חלל הבטן, כאשר ישנם שלושה עשר עצבים המתאימים להגדרה זו, אף על פי שרק שנים עשר מהם מוכרים לרוב. חלקם עצבים תחושתיים, חלקם תנועתיים וחלקם מעורבים.

במקרה של צ.-העצבים להם נגרם נזק:

 1. העצב החמישי– Trigeminal Nerve – עצב השילוש (תחושתי לפנים, מוטורי לשרירי הלעיסה)
 2. העצב השביעי– Facial Nerve – עצב הפנים (תחושתי ומוטורי לפנים, טעם ל- 2/3 קדמי ללשון, בלוטות רוק)
 3. העצב השמיני– Vestibulochochlear Nerve – עצב השמיעה ושיווי משקל (תחושתי)

תסמונות הבאות לידי ביטוי בעצב המשולש [העצב החמישי]

 • תסמונת העצב המשולש (Trigeminal neuralgia) – כאב בפנים מסיבה לא ידועה אשר מתפתח במהלך החיים, לרוב בגלל לחץ של כלי דם על העצב עצמו, כאשר הכאב הוא בעיקר בחלקים האמצעיים והתחתונים של הפנים, ומאופיין בקושי לפתוח את הפה ובכאב חזק מאוד שפורץ בפתאומיות באזור הפנים כתגובה לגירויים עדינים כמו אוויר קריר, מגע ורוח.
 • תסמונת ולנברג (Wallenberg syndrome) – (או: תסמונת המֶדוּלָה הלָטֶרלית) – סוג של שבץ נוירולוגי, המתבטאת בממצאים נוירולוגיים ספציפיים כתוצאה מנזק שנגרם באזור הצדדי של המוח המוארך. התסמונת מתבטאת בחלק מהמקרים, בין היתר, בהיעדר תחושת כאב וטמפרטורה של העצב המשולש בצד שבו התרחשה הפגיעה.
 • כאב ראש מסוג כאב ראש מקבצי הוא כאב ראש קשה, שאינו שכיח, ובמהלכו מתרחבים כלי הדם אשר לוחצים ככל הנראה על העצב החמישי ומביאים לתחושת הכאב.

במקרה של צ- כאבים בכל סעיפי העצב המשולש בצד שמאל של הפנים:

 1. העצב העייני (Ophthalmic nerve)
 2. עצב הלסת העליונה (Maxillary nerve)
 3. עצב הלסת התחתונה
 4. (Mandibular nerve). כאבי ראש מקבצי.

פגיעה בעצב הפנים [העצב השביעי]

פציאליס Facialis – שיתוק עצב הפנים (כמעט תמיד בצד אחד) הוא תופעה שכיחה שיכולה לנבוע ממספר גורמים. בכ-80% מהמקרים הסיבה איננה ידועה, ואז התופעה נקראת שיתוק על שם בל, אולם חייבים לשלול מחלות כגון שבץ מוחי, גידול מוחי ואחרות, לפני שקובעים את האבחנה.

שיתוק בעצב הפנים בצד אחד מתבטא בעיקר בפגיעה בחלק התנועתי של העצב, ומכאן שיתוק שרירי הפנים בצד אחד, מה שעלול לגרום לפה לא סימטרי, לקושי בעצימת עין ולהפרעות בהבעות פנים שונות. כמו כן רגישות לקולות (עקב פגיעה בעצבוב שריר הארכוף).

 • במקרה של פגיעה בעצב בצד ימין לאחר יציאתו מהגרעיני העצב – ייגרום לפה יסטה לצד שמאל (כי השרירים בצד ימין משותקים), ולקשיים בעצימת העין בצד ימין, ולשיתוק בתנועות שרירים בצד ימין.
 • במקרה של פגיעה בקליפת המוח התנועתי Motor cortex, האחראי על תנועות שרירי הפנים בצד ימין, או במסלול העצבי המוליך עד לגרעיני העצב – התופעות תתבטאנה בשיתוק בצד שמאל, והפה יסטה לצד ימין (כי השרירים בצד שמאל משותקים).
 • במקרה של צ.- פגיעה בעצב הפנים. פציאליס.

פגיעה בעצב השמיעה ושיווי משקל [העצב השמיני]

עצב השמיעה ושיווי המשקל : Nervus vestibulocochlearis, הוא זוג עצבי הגולגולת השמיני. תפקידו להוביל את השמע ואת תחושת שיווי המשקל מהאוזן הפנימית.

העצב יוצא מהפונס, עובר בחלק הסלעי של עצם הרקה, דרך פתח השמיעה הפנימי Internal auditory meatus, פתח שדרכו חודר גם עצב הפנים אל האוזן התיכונה. שם מתפצל העצב לשניים:

 • עצב השמיעה (Cochlear nerve) – המגיע אל השבלול, וממנו מוליך את השמע.
 • עצב שיווי המשקל (Vestibular nerve) – המגיע אל מערכת שיווי המשקל, וממנה מוליך את האותות משלוש התעלות העגולות למחצה.

פגיעה בעצב יכול להוביל לבעיות שיווי משקל ברמות שונות ועד לורטיגו.

במקרה של צ.- בעיות שיווי משקל וחוסר יציבות. ניתן לראות כי יש ירידה בשמיעה.

צ. עבר שתי פרוצדורות ניתוחיות – מטרת הניתוח להעלים בהדרגה את הכאבים החזקים.
ניתוח ראשון ב- 6/10 בו הושתלו אלקטרודות אפידורליות בגולגולת מעל אזור הקורטקס המוטורי.
ניתוח שני ב- 15/10- השתלת קוצב קבוע לגירוי קורטקס מוטורי, בצד ימין של החזה.
ביקורות אחת לשבוע אחרי הניתוח למטרת "תיכנות" של המערכת, להקל על הכאבים.

סדק בחוליות צוואריות

מבנה עמוד השדרה הצווארי

עמוד השדרה מורכב מ-33 חוליות. עמוד השדרה הצווארי, – Cervical Spine או Cervical Vertebrae, הוא חלקו העליון של עמוד השדרה, מן החוליה העליונה ביותר C1 ועד (כולל) החוליה השביעית C7. ממש כמו לכל אורכו של עמוד השדרה גם דרך מרכזן של חוליות עמוד השדרה הצווארי עובר חוט השדרה, המוליך מסרים מן המוח אל הגוף וחזרה.

שבע החוליות של עמוד השדרה הצווארי תומכות את הראש כמו גם את הכתפיים והזרועות. כאשר עמוד השדרה הצווארי במצב תקין מתאפשרת תנועה בהיקף מלא, ללא קושי וללא כאב, של הראש, הצוואר, הכתפיים, הזרועות וכפות הידיים.

קיימים גורמים שונים לבעיות באזור עמוד השדרה הצווארי: פגיעה ממקור חיצוני (טראומה מכאנית בעת תאונת דרכים למשל) במקרה של צ- נפילה קשה בבית , פריצת דיסק (ממש כמו באזורים אחרים במורד עמוד השדרה), וניוון של החוליות (למשל בשל שינוי הרכב העצם בגיל מבוגר), עקמת חמורה, גידול סרטני ועוד.

בטיפול במים, אנחנו מתייחסים לסדק בחוליות הצוואריות, כאל פריצת דיסק צווארית , הוא לא שוחה בסגנון חזה ושחיית גב מתבצעת רק בעזרת המטפל, בשחיית גב טיפולית, למרחק קצר ביותר, כדי לאזן את הגוף בשחיית חתירה.

במצב האופטימלי, צ. היה צריך לשחות חתירה עם שנורקל, כדי לא לאמץ את הצוואר, אך עקב הפציאליס, הפה לא יכול לסגור על השנורקל בצורה אחידה ולכן הוא שוחה חתירה, בהוצאת ראש לצד אחד, עם מנוחות.

הצגת המטופל

צ. בן 83, גר בתל אביב, נשוי לד. שמלווה אותו ומחזקת אותו מאוד.
אדם עצמאי מאוד, קבלן במקצועו, אמן בנשמתו ,התחיל בציור ועבר לפיסול ואף פתח תערוכת פסלים בגיל 80. בתקופות השגרתיות אהב לטייל, בארץ ובחו"ל. לפני כשנתיים כתב ספר על חייו והוציא אותו לאור באופן עצמאי.

יש לצ. מטפלת שגרה בבית, בבית מעלון לקומה שנייה, כיון שקשה לו לעלות מדרגות. בתחילת היכרותנו הוא הגיע לבריכה מלווה על ידי אשתו ונתמך בהליכון.

לפני הניתוח וגם לאחריו, נתמך במקל הליכה.

לאורך השנים סבל מסרטן עור מסוג "קרצינומת תאי בסיס" חוזרים -bcc] ] על הקרקפת ועל הגוף. בכל שנה מתבצעים כ-30-40 טיפולים להסרת הנגעים/ גידולים, אם באמצעות צריבה או באמצעות ביופסיה וניתוחים.

לפני כשלוש שנים, חש בכאבים חזקים, צניחת לסת (פציאליס). התבצעה בדיקת mri ונמצא כי גידול "התיישב" על עצב בארובת העין.

התבצע ניתוח להסרת הגידול.

הטיפול לאחר הניתוח: 35 הקרנות אשר גרמו לו לאיבוד התיאבון וחוסר רצון לחיות, רק לאחר שקיבל כדורי קורטיזון, חזר התאבון והחלה תקופת ההתאוששות מהניתוח .

לאחר ההקרנות, קיבל תרופה חדשה שנכנסה אז לסל הבריאות :"ליבטיו", במינון מתוכנן של 8 מנות כל שלושה שבועות.

בתקופה זו, נפל נפילה קשה בבית וסדק את החוליות הצוואריות.

צ. סבל מתופעות לוואי של התרופה:

איבוד כמעט מוחלט של תחושה ברגליים, קשיים ביציבות ובהליכה עקב בעיות שיווי משקל.
הטיפול בתרופה הופסק לאחר 8 טיפולים ולאט לאט, חזרו הרגליים לתפקד.

כאבי ראש חזקים מאוד שלא נמצא הם כל פתרון, כולל שימוש בכל משככי הכאבים, כולל קנביס רפואי, בו הוא משתמש לפני שנת הלילה.

הכאבים הקשים מכתיבים את שגרת היום, מתישים אותו והוא בורח אל השינה.
המוצא האחרון שהומלץ לו הוא ניתוח, בו משתילים קוצב בבית החזה ואלקטרודות מעל הקורטקס המוטורי [גולגולת], במטרה שהקוצב יתן פקודה לאלקטרודות שיעבירו מתח חשמלי אל מרכז הכאב במוח בתקווה שיביא להפחתה עד העלמות הכאב.

הטיפול במים

צ. לא עשה פיזיוטרפיה בכל התקופה עד הניתוח, כי "אין לי סבלנות"..

בתקופות הקשות והעמוסות של חייו, היה נוהג להגיע לבריכה ולשחות ומכיוון שזכר את הבריכה כמרגיעה ותורמת, החליט להגיע , על דעת עצמו, לטיפולי הידרותרפיה.

בגוף הוא מרגיש חזק, אך מתעייף מהר מאוד בהליכה וסיבולת לב הריאה שלו נמוכה.

השהייה במים מרגיעה אותו, הוא אוהב לשחות , לא חש בכאבים במים ומיתחזק בטיפול.

יש לו מוטיבציה רבה במים, בעיקר ברצון לשחות ברצף.

מגיע לטיפול בבריכה פעמיים בשבוע. אומר שבכל פעם קשה לו מנטלי לצאת מהבית לבריכה, למרות שהוא יודע שזה עושה לו טוב, ד. אשתו לוחצת עליו והוא מגיע ובכל פעם מודה לה שבזכותה הוא בבריכה.

יתרונות הטיפול במים עבור צ:

החזרת הביטחון בעצמו: פיזי ומנטלי.
חיזוק הגוף: רגליים, בטן, הרחבת בית החזה, ידיים.
שיפור סיבולת לב ריאה.
שיפור התפקודים השגרתיים שלו: הליכה, עליית מדרגות.
מנוחה לגוף ולנפש: זמן בלי כאבים. השהייה במים "מעלימה" את הכאבים.

תוכנית עבודה- מטרות פונקציונליות לטווח קצר וארוך

אין לנו שליטה על הכאבים החזקים של צ. אך יש תקווה גדולה שהניתוח יעזור והוא יחזור לשגרת חיים לא כאבים, כרגע המטרה הכללית לחזק את הגוף ומתוך כך את הנפש.

מטרת התוכנית והטיפול הם במישור הפיזי והמנטלי. כל מה שיתרום למישור הפיזי, יתגבר את המישור המנטלי.
במהלך הטיפול, יש לקחת בחשבון גם את הסדק בחוליות הצוואריות .

מטרות לטווח ארוך

 • יכולת הליכה רצופה – ללא מקל- בהגדלת טווחים- בשכונה.
 • תרגול של הליכה לפחות פעמיים בשבוע.
  תרגילי חיזוק שמקבל מפיזיוטרפיסטית- פעמיים בשבוע.
 • עלייה במדרגות בבית לקומה שנייה- לא מעלון.
 • שחיה- 5 בריכות רצופות.
 • עיסוק באמנות- לחזור לפסל.

מטרות לטווח קצר

 • יכולת הליכה רצופה – ללא מקל- במהלך חודש ראשון ,אחת ליומיים- בחצר הבית.
 • לאחר חודש- יציאה לרחוב- הליכה למרחק קצר וחזרה.
 • תרגילי חיזוק- לפי הוראות הפיזיוטרפיה- לפחות פעמיים בשבוע.
 • שחיה- 3 בריכות רצופות.

מערכי טיפול

מערך טיפול ראשון

מטרות- חיזוק, פתיחת בית החזה, שחיית חתירה ללא לקיחת אויר.
חימום- הליכה במים. לפחות שתי בריכות. הליכה קדימה , סיבוב וחזרה לנקודת היציאה.
הליכה לאחור- בריכה אחת.
תוך כדי הליכה, מרפק לברך נגדית. שתי בריכות.
הליכה עם ברך גבוהה. בריכה אחת.
תרגול לפתיחת בית החזה וחיזוק ידיים-
עבודה עם מצופים/משקוליות : עמידת מוצא: ידיים לצדדים וסגירתם קדימה וחזרה לצדדים. [דגש: מצופים במים]. 10 חזרות.
ידיים ישרות קדימה- פתיחת יד הצידה וחזרה למרכז יד שנייה. 5 חזרות לכל יד.
ידיים ישרות קדימה ופתיחה לאחור בכל טווח התנועה עד שהן מתקרבות אחת לשנייה. 10 חזרות.
תרגיל נוסף עם מצופים/ משקוליות- ידיים ישרות לצדדים מעל המים ויורדות עד כמה שניתן לכיוון הירכיים וחזרה. 7 חזרות.
שחיה- חתירה- ללא נשימה. כשנגמר אויר, לכופף בירכיים ולהתיישר. להקפיד על ראש שנשאר במרכז ותנועות ידיים ארוכות ואיטיות. שחיה שקטה. 4 חצאי בריכות- הלוך וחזור ואם לא התעייף- להוסיף עוד 2 חצאי בריכות.
גב טיפולי- לאחר מספר בריכות בחתירה- להוביל אותו, בתמיכה , כשהוא פותח וסוגר ידיים.
שחרור מתיחות- וואטסו. דגש על תנועה במישור האופקי- ללא סיבובים, למנוע סחרחורת.

מערך טיפול שני

מטרות- חיזוק רגליים, חיזוק בטן, שחיית חתירה ללא לקיחת אויר.
חימום- הליכה במים. לפחות שתי בריכות.
תוך כדי הליכה, מרפק לברך נגדית. שתי בריכות.
הליכה עם ברך גבוהה. בריכה אחת.
הליכה לאחור- בריכה אחת.
חיזוק שרירי בטן ורגליים- עבודה עם נודל מתחת לזרועות, רגליים באוויר בתנועת אופניים. 20 תנועות רגליים.
עבודה עם נודל מתחת לזרועות, רגליים כפופות יחד עולות לכיוון הבטן ויורדות עד לעמידה. דרגה יותר קשה- הורדת רגליים למטה ללא נגיעה ברצפה. 8 חזרות.
נשענים עם הגב לקיר- נודל מתחת לרגל אחת, מורידים את הנודל ומעלים. רגל שנייה יציבה. 5 חזרות לכל רגל.
נודל מתחת לזרועות- פנים אל דופן הבריכה, תנוחת ישיבה ותנועות רגליים בחתירה, התקדמות לאחור.
שחיה- חתירה- ללא נשימה. כשנגמר אויר, לכופף בירכיים ולהתיישר. להקפיד על ראש שנשאר במרכז ותנועות ידיים ארוכות ואיטיות. שחיה שקטה. 6 חצאי בריכות- הלוך וחזור. ואם לא התעייף- להוסיף עוד 2 חצאי בריכות.
גב טיפולי- לאחר מספר בריכות בחתירה- להוביל אותו, בתמיכה , כשהוא פותח וסוגר ידיים.
שחרור מתיחות- וואטסו. דגש על תנועה במישור האופקי- ללא סיבובים, למנוע סחרחורת.
רגליים על ברכי המטפל, ראש במים ומתיחה .

מערך טיפול שלישי

מטרות- חיזוק רגליים, חיזוק בטן, שחיית חתירה עם לקיחת אויר.
חימום- הליכה במים. לפחות שתי בריכות.
תוך כדי הליכה, מרפק לברך נגדית. שתי בריכות.
הליכה עם ברך גבוהה. בריכה אחת.
הליכה לאחור- בריכה אחת.
הליכה צידית- רגל פותחת ורגל סוגרת. 8 תנועות לכל צד.
חיזוק רגליים- עמידה במים שמגיעים עד בית החזה, עמידה עם הגב לקיר, ירידה לסקווט ועליה. דגש- הגב נשאר ליד הקיר. שני סטים של 5 חזרות. רמת קושי גבוהה יותר- עמידה במים רדודים.
שיווי משקל- בעמידה- אוחז בגלשן בשתי ידיים- ברך עולה לכיוון הגלשן, שיהוי של 2 שניות ויורדת חזרה. תנועות לכל רגל.
דרגת קושי נמוכה יותר- ללא גלשן- אחיזה בשתי ידיים בדופן הבריכה- תרגול במים רדודים.
רמות קושי יותר גבוהות- רגל יורדת מבלי לגעת בקרקע ועולה.
אותו תרגיל ללא תמיכה בגלשן או קיר.
חיזוק בטן- מצופים בכל יד, יד ישרה למטה, צמודה לצידי הגוף, רגליים באויר כפופות עולות לבטן ויורדות. שני סטים של 5 חזרות. אפשר בכל תנועה לעצור ברצפה. דרגה גבוהה יותר- רגליים לא נוגעות ברצפה.
שחיה- חתירה- בריכה ראשונה- ללא הרמת ראש.
בריכה שנייה ואילך, הרמת ראש כל ארבע נשימות. 6 חצאי בריכות- הלוך וחזור. ואם לא התעייף- להוסיף עוד 2 חצאי בריכות.
אם קשה- לשלב בריכה אחת ללא נשימה ובריכה אחת עם נשימה ובהתאם להעלות: בריכה אחת ללא נשימה+ שתי בריכות עם נשימה. השאיפה, כמה שיותר בריכות ברצף עם נשימה.
גב טיפולי- לאחר מספר בריכות בחתירה- להוביל אותו, בתמיכה , כשהוא פותח וסוגר ידיים.
שחרור מתיחות- וואטסו. דגש על תנועה במישור האופקי- ללא סיבובים, למנוע סחרחורת.
רגליים על ברכי המטפל, ראש במים ומתיחה .

מערך טיפול רביעי

מטרות- חיזוק ידיים, בטן, שיווי משקל, שחיית חתירה עם לקיחת אויר.
חימום- הליכה במים. לפחות שתי בריכות, הגברת מהירות.
תוך כדי הליכה, מרפק לברך נגדית. שתי בריכות.
הליכה עם ברך גבוהה. בריכה אחת.
הליכה לאחור- בריכה אחת.
הליכה צידית- רגל פותחת ורגל סוגרת. 8 תנועות לכל צד.
חיזוק בטן- עמידה עם הצד, יד אחת אוחזת בדופן הבריכה, היד השנייה ישרה עם אוחזת במצוף. רגליים באוויר עולות הצידה לכיוון המצוף וחוזרות לרצפה. שני סטים של 5 חזרות והחלפת צד. דרגת קושי גבוהה- רגליים נשארות באוויר ולא חוזרות דרך הרצפה.
שיווי משקל- עמידה בשתי רגליים על פיתה. דרגת קושי בינונית- כשהוא מתייצב על הפיתה, המטפל "עושה גלים" סביבו. דרגת קושי גבוהה יותר, עמידה על רגל אחת והחלפת רגליים.
חיזוק ידיים- עבודה עם גומיה- מחזיק גומייה בשתי ידיים- מטפל מחזיק בצד השני- הבאת הגומיה אל בית החזה, כיפוף מרפקים וחזרה. שני סטים של 5 חזרות.
ידיים ישרות למעלה, כיפוף המרפקים מאחורי הראש וישור. שני סטים של 5 חזרות.
אפשר לשלוט ברמת הקושי- באמצעות המתיחה של הגומיה.
שחיה- חתירה-
שחיה עם הרמת ראש כל ארבע נשימות. 8 חצאי בריכות- הלוך וחזור. ואם לא התעייף- להוסיף עוד 2 חצאי בריכות.
גב טיפולי- לאחר מספר בריכות בחתירה- להוביל אותו, בתמיכה , כשהוא פותח וסוגר ידיים.
שחרור מתיחות- וואטסו. דגש על תנועה במישור האופקי- ללא סיבובים, למנוע סחרחורת.
רגליים על ברכי המטפל, ראש במים ומתיחה.

סיכום ומסקנות

צ. היה אדם עצמאי, עם קריירה מצליחה של קבלן שבנה בתים רבים בתל אביב, אדם מוכר מאוד, פיתח את האומן שבו, צייר ופיסל, פתח תערוכה, כתב ספר, טייל בעולם. היה אדם פעיל מאוד.
צ. התמודד לאורך כל השנים עם הקרצינומה של תאי הבסיס, באמצעות צריבת הנגעים או הסרתם בדרכים שונות, דבר שלמד לחיות איתו, שמר על עצמו בפני השמש, והתנהל בחייו.
לפני כשלוש שנים התגלה הגידול, על התופעות אותן פירטתי בעבודה והוא הפך להיות אדם שזקוק לעזרה, מתנהל עם כאבי ראש חזקים לאורך כל היום, בורח אל השינה, סובל מתופעות לוואי של התרופה אותה קיבל .

הניתוח והטיפולים אכן העלימו את הסרטן, אך החיים לא חזרו למסלול הרגיל.
הוא נזקק לעזרה בהליכה, הלך עם הליכון, לא יכול לעלות בבית לקומה שנייה ולכן הותקן מעלון, הוא אינו מסתובב ומטייל, הפסיק לפסל.
למרות כל זאת, לפני כשנה, כתב ספר על חייו ונעזר בעורך ספרים. את ההוצאה לאור עשה באופן עצמאי.
על אף כל זאת, הוא אופטימי, יש לו מוטיבציה רבה להתקדם, יש לו משפחה שעוטפת אותו ואישה מסורה עד מאוד שתומכת בו.

הבריכה עבורו היא מפלט מהכאבים ומקום שהוא יודע, שכשהוא מתמיד- יש תוצאות.
הוא הגיע לבריכה במהלך חודש אוגוסט. פגשתי אותו לראשונה בתחילת ספטמבר והוא הסתייע בהליכון. שלושה שבועות לאחר מכן הוא כבר נעזר במקל הליכה וגם לאחר שחזר מהניתוח, נעזר במקל.
נכון להיום- סוף 2020, הוא נעזר במקל הליכה, לעיתים אף שוכח להיעזר בו, ההליכה שלו השתפרה, היא יותר יציבה והוא, בטוח יותר בעצמו הרבה יותר.

הטיפול במים, משלב בין עבודת חיזוק כללי של הגוף, בתרגילי יציבה, בטן, כוח, שיווי משקל, לבין שחיית חתירה – כל זאת כדי שהתפקודים היומיומיים מחוץ למים ישתפרו ואכן השיפור ניכר ביותר.
בשחייה- אנחנו מתייחסים לסדק בחוליות הצוואריות, כאל פריצת דיסק צווארית , הוא לא שוחה בסגנון חזה , שחיית גב, מתבצעת רק בעזרת המטפל, בשחיית גב טיפולית, למרחק קצר ביותר, כדי לאזן את הגוף בשחיית חתירה.

במצב האופטימלי, צ. היה צריך לשחות חתירה עם שנורקל, כדי לא לאמץ את הצוואר, אך עקב הפציאליס, הפה לא יכול להיסגר על השנורקל בצורה אחידה ולכן הוא שוחה חתירה, בהוצאת ראש לצד אחד, עם מנוחות.

לשחייה יש היבט מנטלי, מעבר להיבט הפיזי.

צ. זכר את הבריכה כמקום מרגיע, שעזר לו בתקופות העמוסות בחייו.

השחייה מהווה עבורו הצלחה והתגברות על המצב המורכב אליו נקלע.

הוא התחיל בשחיית חתירה ללא הרמת ראש. חשוב לציין כי הסגנון שלו נכון, השחייה שלו שקטה.

לאחר מכן, הוא ביקש לשחות ולנשום תוך כדי שחיה. הוא התחיל לשחות עם הרמת ראש רק לצד אחד [עקב מגבלת הפציאליס] ותוך מספר טיפולים, המרחק בשחייה גדל .
כיון שהתחזק גם בגוף והנשימה שלו הסתנכרנה עם התנועות , הוא הצליח לשחות בכל פעם, מרחק גדול יותר.

יחד עם זאת, יש להקפיד שלא יווצר עומס גדול על הצוואר.
ההצלחה בבריכה והתחזקות הגוף, גורמים לו למוטיבציה גדולה יותר והוא אף החל לעשות טיפולי פיזיוטרפיה פעמיים בשבוע ומתרגל עצמאית במהלך השבוע.

צילמנו אותו שוחה בוידאו, הוא העביר את הוידאו לבני משפחתו ובאחד הטיפולים, הבת שלו הגיעה לצפות בו.

אין ספק, שההצלחה וההנאה שבשחייה, תורמת גם להיבט הפיזי ובעיקר להיבט המנטלי, הוא מבין שהוא יכול.

צ. הוא לוחם. לא מוותר. מעורר השראה. החיבור שלו למים, בשילוב עם יתרונות המים , מביא להצלחות קטנות, אשר ניכרות בטווח הקצר והארוך.

 

מקורות
אתר העמותה הישראלית לסרטן העור- https://melanoma.org.il/cscc
ויקיפדיה
האגודה למלחמה בסרטן
אתר של פרופ' אבי סלומון- מומחה לעיניים
אתר של ד"ר שמי שגיב- כירופרקט

רוצים להפוך את
האהבה שלכם לפרנסה? 

תשאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
דילוג לתוכן