קורס מדריכי שחייה: איך מטפלים בפחד מים אצל ילדים ומבוגרים

פחד מים והתגברות על פי שיטת עולם המים

בקמפוס עולם המים תוכלו ללמוד איך לעבוד עם ילדים שיש להם פחד מים. העקרון העליון של עבודה עם ילדים עם פחד מים הוא היכרות עם הילד כבר מחוץ למים ולתת לו בטחון שיסמוך עלינו כמדריכים.

דבר נוסף, הוא השימוש בהרבה מאוד משחקים, כך שהילד יוכל להתרגל לסביבה המימית דרך משחקים כיף והנאה.

מתחילים קודם כל ממקום בטוח – המדרגות לבריכה שם הילד יוכל להרגיש את הקרקע ולהנות מהמים ללא כל חשש. על המדרגות ניתן לשחק עם בובות צפות וכדורים שיתנו לו את החוויה הכיפית של המים.

לאחר מכן ניתן להמשיך עם השפרצות, למשל השפרצות עם הידיים לשטוף פנים או לשבת על דופן הקיר ולהשפריץ עם הרגליים.

"טיול" בבריכה להכרות איתה הוא שלב חשוב. יש לזכור שילד עם פחד מים חייב להרגיש בטוח ולכן בפעמים הראשונות כשאנו יוצאים "לטיול", נחזיק אותו ונראה לו את חלקי הברכה. היכרות עם הסביבה היא חלק חשוב בהסתגלות ובהורדת הלחץ והחששות אצל הילד. ניתן לשלב בחלק זה גם הליכת עכביש לאורך דופן הבריכה, כך הילד מכיר את תחומי הבריכה והוא יכול להיות יותר חופשי.

השלב הבא כאשר הילד מוכן, ניתן לשים אותו על בננה עם סנפירים ולהמשיך לטייל בבריכה כאשר בכל פעם אנו משחררים מעט את האחיזה בו עד למצב שאנו מחזיקים רק את החץ מעל למים.

כאשר אנו מרגישים שהילד מוכן,  נשחרר את האחיזה עד למצב שהוא שוהה לבד על הנודל עם סנפירים וחץ ויכול לבעוט לבד עם הרגליים להתקדמות. יש לזכור כל הזמן לתת חיזוקים חיוביים ולעשות זאת דרך משחק, למשל לשחות לעבר כדור צף.

שלב הנוסף וחשוב הוא היכולת של הילד לעשות חץ ישר בקו במים. גם כאן בכדי להצליח להגיע אל הילד צריך להיות יצירתיים ולמצוא משחקים מתאימים, למשל המדריך מחזיק טבעת והילד צריך לשחות אליו ולהכניס את החץ לתוך הטבעת.

לאורך כל התהליך יש לזכור כי הדבר החשוב הוא אמון הילד במדריך – לא להצליל בכח, לא להתרחק בכוונה, ולהסביר בכל שלב מה אתם הולכים לעשות. ברגע שהילד יודע מה הולך להיות בתרגיל, סף הלחץ והסטרס יורדים והוא יכול בייתר קלות לסמוך ולבטוח במדריך.

וכמובן, כלל הברזל – לא לעזוב אותו. אם הבטחתם לו שאתם מחזיקים אז להחזיק ולא לשחרר. המדריך צריך להיות מרוכז כל כולו בילד שיאמין למדריך ויאהב את סביבת המים.

פחד מים והתגברות - קורס לימוד

הכותבת: תמר בן דוד מדריכת שחייה לילדים ומבוגרים, הידרותרפיסטית, מאמנת מאסטרס ומרצה בקמפוס עולם המים

רוצים להפוך את
האהבה שלכם לפרנסה? 

תשאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
דילוג לתוכן